JAK JSEM SE DOSTALA Z VELIKOSTI 42 NA VELIKOST 36 A PÁR TRIKŮ K TOMU | Bezcukrárna

středa 2. května 2018

JAK JSEM SE DOSTALA Z VELIKOSTI 42 NA VELIKOST 36 A PÁR TRIKŮ K TOMU

V poslední době se často setkávám s tím, že mi hodně lidí nevěří, že jsem opravdu někdy měla velikost 42 a že jsem z této velikosti zhubla na velikost 36. Abych řekla pravdu, docela mě to začalo štvát. Tenhle úbytek váhy totiž považuji za jeden z mých životních úspěchů, a tak jsem se, ač částečně trochu nerada a stydím se za to, rozhodla s Vámi sdílet moje fotky z dob, kdy jsem nebyla zrovna nejhubenější a třeba to někoho z Vás povzbudí tak, jako takový fotky kdysi povzbudily mě.

Rok 2010 listopad. Cvičila jsem každý den a bylo to do té doby moje nejhubenější období.
Nikdy jsem neměla to štěstí, že bych po sladkém nepřibírala. Bohužel už od mala jsem bojovala s tím, že jsem milovala sladké a přibírala jsem po něm opravdu hodně rychle. Pamatuju si, jak jsem si vždy říkala, proč sakra moje spolužačka může jíst každej den ke svačině palačinky a tatranku a je furt tak hubená a nepřibírá. Teď si ale zase na druhou stranu říkám, že možná není zas tak špatné přibírat, alespoň se člověk naučí, jaké potraviny jsou pro tělo výživné a zdravé, a jaké ne. 
Rok 2011 září. Takhle jsem přibrala za 3 měsíce po maturitě. Z velikosti cca S na velikost L.
Článek na téma, proč nejím cukr a mém dietaření jsem už psala a pokud Vás zajímá můžete si ho přečíst ZDE. Dnes bych s Váma chtěla sdílet pár mých tipů, které mi pomohly udržet se ve zdravém životním stylu. Co si budem totiž povídat, nejhorší je, když jdete kolem těch všech dobrot v obchodě, sedíte v pizzerii a nebo cítítě vůni upečenýho sladkýho pečiva. Dlouhé roky jsem nebyla schopná odolávat a hlavně kvůli tomu, že jsem právě neměla pevnou vůli, jsem se sebou nebyla pořád spokojená. Naučila jsem se tedy několik triků, které mě donutily udržet se a nesníst třeba celou čokoládu, nekupovat si pizzu a nebo něco jiného. Teď už jsem na tenhle životní styl hodně zvyklá, ale někdy přeci jen ten malý ďáblík v mé hlavě začne řádit a navádí mě k nějaký prasárničce. No a těmahle trikama se já tomu ďáblíkovi úspěšně bránim:
O dva roky později - rok 2013 říjen. Stálý boj s váhou a závislosti na sladkém. O trošku méně na váze. 
1. Udělejte si na jídlo čas - Na jídlo si musíte udělat čas a mít přesně danou porci. Nikoho nezabije 15 minut na jídlo, kdy si jídlo vychutnáte a nepracujete u toho. Když si uděláte čas na jídlo a pořádně se najíte, nebudete potom každou chvilku něco uzobávat. To uzobávání je na tom totiž nejhorší.
2. Čtěte složení na obalech - Tohle je jedna z věcí, která mě donutí nekupovat zprocesované produkty. Když si chci něco koupit a neznám ještě obsah, hezky otočím obal a čtu kolik různých látek a ochucovadel se do produktů dává. Obvykle se mi pak udělá zle a hezky to vrátím do regálu. Pozor na různé omáčky, dresingy, šunky, nízkotučné tvarohy nastavované škroby nebo třeba konzervované potraviny.
3. Hledejte zdravější alternativu ke klasickým prasárničkám - Tohle se hodí hlavně kvůli návštěvám. Nechci jíst brambůrky, tyčinky, a chlebíčky. Kamarádky jsem už naučila dělat hranolky z batátů a k tomu česnekový dip. Dip milujeme i s nakrájenou mrkví, paprikou nebo třeba okurkou. Dipy na různé způsoby můžete vymýšlet do nekonečna a nebo třeba místo dipu použít domácí humus. Místo limonády pijeme vodu s mátou a citrónem nebo třeba do vody hodíme lesní plody.
4. Neseďte celý den - Mám sedavou práci a poslední rok jsem se navíc učila na státnice. Při učení jsem se často chodila učit do lesa, kde jsem se procházela se psem a přitom opakovala učení. Při práci už tolik času na procházky nemám, ale snažím se, abych se alespoň jednou za hodinu zvedla a došla si pro čaj nebo kafe. Ráda si taky před polednem někam dojdu pro oběd, i když bych třeba mohla využít donášku.
5. Sledujte ostatní -  Koukám kdo stojí u stánku s pizzou nebo třeba v cukrárně. Sleduju, jaké produkty si kdo v obchodech kupuje, co kdo jí v restauracích. Vím, že je to možná divný, ale pomáhalo mi to hlavně ze začátku se přesvědčit o tom, že nechci nějak vypadat. Nechtěla jsem být tlustá nejen proto, že se chci cítit a vypadat dobře, ale i kvůli mému zdraví. Když vidím, jak se obézním lidem špatně dýchá, chodí pomalu a zadýchávají se do schodů věděla jsem, že takhle nechci dopadnout. A s tím souvisí i další bod:
6. Neberte to jako omezování, ale jako investici do zdraví - Nejsme nesmrtelní, i když bychom si to asi přáli. Naše zdraví a srdíčko je jen jedno, takže si přestaňme stěžovat na to, že nemůžeme to a to....berme to tak, že si tím napomáháme ke zdravějšímu já. Zdravý životní styl je určitě jeden z předpokladů k zdravějšímu tělu. Dávejme proto tělu kvalitní potraviny a nedělejme se krásní jen zvenku, ale i zevnitř.
7. Přiznejte si, že za to, jak jíte, můžete jen a jen vy - Tohle je u mnohých opravdu problém. I já neustálé rychlé pizzy, bagety, dorty a koláče sváděla na něco jiného. "Musím se učit a potřebuju cukr" nebo "Tak když je pátek" nebo co třeba "Jsem nemocná, můžu jíst co chci" a dalších milión důvodů, proč to zrovna dneska nejde. 
A tady je rozdíl prosinec 2016 (vel. 38) vs. únor 2018 (vel. 36)

Na konec bych ještě chtěla napsat, že nikomu nenutím mojí verzi životního stylu a taky si nemyslím, že by se měl každý dostávat na vel. 36 a ta je jediná ideální. Myslím si, že každé tělo je jiné a pokud Vám vyhovuje jíst brambory nebo rýži a jste schopni si udržet zdravou míru množství (což já nejsem a začnu se tím vždy přejídat) neni na tom, dle mého názoru, nic špatnýho. Pokud se cítíte dobře v velikosti 38 nebo 34, je to na vás. Tady na blogu Vám chci hlavně ukázat, že je lepší se vyhnout zprocesovaným potravinám,  které jsou plné ochucovadel a náhražek. 

Doufám, že někomu z Vás článek pomůže, bude mít díky těmhle sedmi bodům pevnější vůli a třeba i nastartuje cestu za zdravějším já. A pokud máte nějaké další triky na to, jak mít pevnější vůli, šup s nima do komentářů. Každý jsme jiný a na každého může zabírat něco jiného. :)


Mějte se krásně,
Vaše Domi
SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

BLOGGER TEMPLATE CREATED BY pipdig